Władca Pierścieni: Powrót Króla

Władca Pierścieni: Powrót Króla to trzecia i ostatnia część trylogii Władca Pierścieni, powieści fantasy autorstwa J. R. R. Tolkiena. Opowiada o ostatecznej walce Saurona z siłami Dobra, rozgrywającej się w Śródziemiu. W filmie Sauron przygotowuje swoje wojska do ataku na Gondor, którego obrońcami są Aragorn, Legolas i Gimli oraz inne rasy Śródziemia: ludzie, krasnoludy i elfy. Film opowiada o tym, jak Aragorn musi stanąć na czele armii Gondoru i Rohanu przeciwko wrogom oraz jak Sam Gamgee ratuje życie Frodo Bagginsa.

“Władca Pierścieni: Powrót Króla” to film nakręcony w 2003 roku w reżyserii Petera Jacksona. Jest to adaptacja powieści “The Lord of the Rings: The Return of the King” autorstwa J.R.R. Tolkiena z 1953 roku, będącej częścią trylogii “Władca Pierścieni”. Film opowiada historię ostatecznej bitwy Saurona z siłami Dobra w Śródziemiu rozgrywającej się podczas Drugiej Wojny Pierszeństw oraz o walce samego Aragorna o dostanie się do tronu Gondoru. W tym celu musi on stanąć na czele armii składającej się z ludzi, krasnoludów i elfów aby pokonać wroga raz na zawsze.

Pierwsza część filmu była nominowana do 11 Oscarów (w tym 3 statuetki), a druga do 13 (4 statuetki). Trzecia część również miała swoje 5 nominacji do Oscarów, ale aktualnie jest rekordzistką – 11 statuetek! To najbardziej doceniony film fantasy wszechczasów!

Recenzja filmu

“Władca Pierścieni: Powrót Króla” to trzecia i ostatnia część trylogii J.R.R. Tolkiena. Film wyreżyserował Peter Jackson, a w rolach głównych wystąpili: Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen i Liv Tyler. “Władca Pierścieni: Powrót Króla” to film epicki pod każdym względem. Jest to historia o walce dobra ze złem, przyjaźni, miłości i poświęceniu.Film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. Akcja toczy się szybko, a widz jest zagubiony w świecie elfów, krasnoludów i ludzi.

Peter Jackson udowodnił, że jest mistrzem kina fantastycznego. Warto dodać, że “Władca Pierścieni: Powrót Króla” jest nominowany do 11 Oscarów i zdobył już kilka prestiżowych nagród (m.in Złoty Glob).

Analiza filmu

Władca Pierścieni: Powrót Króla jest trzecim i ostatnim filmem w trylogii Władca Pierścieni, nakręconym przez Petera Jacksona. Film opowiada historię Frodo Bagginsa, który musi doprowadzić Pierścień Władzy do miejsca zwanego Mordorem, aby go tam zniszczyć. Podczas swojej drogi Frodo i jego towarzysze stają się świadkami wielu ważnych wydarzeń, które mają miejsce w Śródziemiu. W końcu filmu Frodo Baggins i jego przyjaciel Samwise Gamgee doprowadzają Pierścień Władzy do Mordoru i tam go zniszczają.

Pierwsza część filmu skupia się na perypetiach Frodo Bagginsa i jego towarzyszy podczas ich podróży do Mordoru. Druga część filmu skupia się na bitwach, które toczą się między Armią Lothlorien a Armią Saurona. Ostatnia część filmu skupia się na walce pomiędzy Aragornem a Sauronem oraz na ostatecznym starciu pomiędzy Frodem Bagginsem a Samwise’m Gamgee.